Přeskočit na obsah

Eduard Tersch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mons. doc. ThDr.
Eduard Tersch
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Arcidiecézepražská
SídloPraha
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození12. listopadu 1823
Místo narozeníPraha
Datum úmrtí17. srpna 1898 (ve věku 74 let)
Místo úmrtíPraha
Místo pohřbeníKralupy nad Vltavou, hrobka ve farním kostele
Povolánívysokoškolský učitel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mons. doc. ThDr. Eduard Tersch (12. listopadu 1823, Praha – 17. srpna 1898 tamtéž) byl český římskokatolický duchovní, vyučující na teologické fakultě, kanovník a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze.

Pražští preláti Adolf Würfel, Eduard Tersch, Antonín Hora a František B. Krásl, 1907

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Praze na Novém Městě v domě čp. 68/II jako druhé z devíti dětí pozlacovače Josefa Tersche (1784–1853), původem z Radnic u Plzně, a jeho manželky Josefy (1802–1860). Pokřtěn byl v kostele Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici.[1] Ve 40. letech 19. století studoval teologii na pražské univerzitě. Základní teologická studia dokončil v roce 1846 a následně pokračoval v doktorském studiu. Doktorem teologie byl promován v roce 1847 ve Vídni. Poté nastoupil jako kaplan při kostele sv. Haštala v Praze. [2] V běžné duchovní správě působil jen krátce. V roce 1850 byl jmenován docentem a o rok později se vrátil na teologickou fakultu, tentokráte již jako vyučující v oboru církevního práva.

V roce 1852 byl krátce redaktorem Časopisu katolického duchovenstva. Roku 1891 se stal proboštem Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Stal se známým svou dobročinností. Finančně podporoval chudé studenty a stal se také donátorem oprav několika kostelů (např. v Hostouni, nebo Volyni). V tomto ohledu nejvýznamnějším jeho počinem byl dar na výstavbu kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Kralupech nad Vltavou, kterým pokryl cca 2/3 nákladů na celou stavbu. V roce 1893 byl za tento čin jmenován čestným občanem Kralup. V presbytáři tohoto kostela si také nechal připravit pro sebe hrobku a dne 27. října 1895 byl pak slavnostním kazatelem při vysvěcení tohoto kostela.

Zemřel v Praze 17. srpna 1898 a byl podle svého přání pohřben v kralupském kostele.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PODLAHA, Antonín: Series praepositorum, decanorum, archidiaconorum aliorumque praelatorum et canonicorum s. metropolitanae ecclesiae Pragensis a primordiis usque ad praesentia tempora. Praha 1912, s. 339-341.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]