Wikipedista:MarieMach/Jižní Čechy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Jižní Čechy (německy Südböhmen, anglicky South Bohemia) se rozkládají v jižní části republiky při hranicích s Rakouskem a Německem, a i když tomu tak z historického hlediska nebylo, toto geografické

Jižní Čechy
SídloČeské Budějovice
Poloha
KrajJižní Čechy
Kontakt
E-mailinfocentrum@jccr.cz
Webwww.jiznicechy.cz

označení se přímo shoduje s územím Jihočeského kraje. Zdejší metropolí jsou České Budějovice - město piva a kultury, které založil Přemysl Otakar II. K perlám architektury patří starobylé město Český Krumlov (na seznamu UNESCO) nebo Hluboká nad Vltavou s novogotickým zámkem. Jižní Čechy představují tradiční oblast, kam jezdí individuální návštěvníci, konají se zde různé kongresy a firmy sem vysílají zaměstnance na pracovní cesty. Fungují zde ubytovací zařízení, doplněná o širokou nabídku místních gastronomických specialit.[1]

Místo rekreace[editovat | editovat zdroj]

Kulturně-historické předpoklady regionu[editovat | editovat zdroj]

Bohaté šlechtické rody, umělci a řemeslníci zde budoucím generacím zanechali nespočet kulturně historických památek jako doklad bohaté a mnohotvárné historie - starobylá města, majestátní gotické kostely, renesanční zámky, kláštery, památky lidového stavitelství, zajímavé technické stavby včetně důmyslných rybničních systémů.

Přírodní předpoklady regionu[editovat | editovat zdroj]

Jižní Čechy mají díky absenci velkých průmyslových podniků vysokou krajinnou hodnotu. Jejím důkazem je množství vyhlášených chráněných území. Jižní Čechy jsou krajem nesčetných rybníků, borových lesů i rozsáhlých rašelinišť, oživeným siluetami měst i venkovských kostelů, které harmonují s bělostnými blatskými statky. To je obraz typické jihočeské krajiny v okolí Českých Budějovic, Třeboně či Veselí nad Lužnicí. Jižní Čechy jsou však i drsná horská krajina majestátní Šumavy, Novohradských hor a Blanského lesa. Díky málo narušené přírodě, hojným volně roztroušeným žulovým blokům, vysokým vrchům i velkým rybníkům je kraj jihovýchodně od Jindřichova Hradce nazýván Českou Kanadou.

Na severu je region ohraničen Píseckem v povodí řek Vltavy a Otavy a Táborskem, které je známé zejména díky svému husitskému období. Současné hranice mezi jižními Čechami, Rakouskem a Německem rozdělují krajinu, jejíž historie byla mnohdy svázána s jedním šlechtickým rodem a se stejnými mocenskými zájmy. Poloha kraje předurčuje i jeho kulturní bohatství – kulturní vlivy drsného germánského a anglosaského severu se zde střetávaly s vytříbeným uměním italských renesančních mistrů. Města však nejsou jakýmisi historickými skanzeny, ale naopak – tepe v nich každodenní život v neopakovatelné atmosféře. [2]

Značka Jižní Čechy[editovat | editovat zdroj]

Logo Jižní Čechy

Základní provedení značky regionu jižní Čechy je čtyřbarevné, pozitivní, v zobrazeném tvaru. Skládá se z obrazového znaku a logotypu. Znak je tvořen třemi překrývajícími se segmenty kruhu, symbolizující oblasti v regionu jižní Čechy. Plochy vzniklé překrytím segmentů svou barevností připomínají tři turisticky atraktivní nabídky Jižních Čech – modrá rybníky a řeky, zelená lesy, louky a zachovalou přírodu obecně, žlutá pak slunce, klid a pohodu. Červená barva pak odkazuje na kulturní a historické tradice.

Tématický rok 2020 - Jižní Čechy opravdová láska[editovat | editovat zdroj]

Logo Jižní Čechy opravdová láska

Tématické roky (či více let) jsou pro Jižní Čechy typické od roku 2014. Tématu jsou podřazeny veškeré aktivity - marketing, eventy, design tiskovin, prezentace, merchandising, propagační materiály a další.

Rok 2020 svou tématikou "Jižní Čechy opravdová láska" volně navazuje na předchozí téma "Jižní Čechy pohodové." Jižní Čechy jsou regionem s bohatou historií, unikátními památkami a malebnou přírodou nabízející jedinečné turistické příležitosti, tradiční jihočeskou kuchyni, celoroční atraktivní sportovní vyžití a moderní infrastrukturu.

Téma se v roce 2020 zaměřuje na vlídnou povahu jihočechů, opravdovost destinace bez umělých přikrášlení, realitu, která i když se může zdát nekomfortní, tak patří k jihočeskému koloritu a svou jedinečností se stává oblíbenou. V dnešní době plné neomezených možností, jak vylepšit image, se zaměřujeme na reálný prožitek bez spoilerů, na upřímnost a vřelost. Srdečnost místních lidí, historické předávání tradičních umění po generace, poctivá řemesla, unikátní gastronomické speciality a jejich výroba, láska ke krajině, farmaření, rybolov a myslivost, osobní a trvalý vztah k místním památkám – i to vše vyjadřuje zdejší obyvatele a jejich lásku k jižním Čechám. Na základě jejich příkladu, vyprávění a osobní zkušenosti předáváme emoce, které jižní Čechy vyvolávají. Emoce, které si může odvézt každý návštěvník. Emoce, které jsou opravdové.

S důrazem na opravdovost se téma zaměřuje také na odkaz reformátorů mistra Jana Husa a Petra Chelčického, kteří mezi lid šířili nenásilí, sociální cítění, poznání vnitřní pravdy, trvání si na svém názoru, nepodřizování se autoritativní moci a většině. Při následování jejich odkazu „nenechat se přesvědčit a bojovat za svou pravdu, když úmysly jsou dobré a cíle šlechetné,“ dát důraz na opravdovost rázu jižních Čech.[3]

Logo Jižní Čechy pohodové (2017-2019)
Logo Jižní Čechy Olympijské (2016)
Logo Jižní Čechy husitské (2015)

Předchozí tématické roky[editovat | editovat zdroj]

  • 2017-2019 - "Jižní Čechy pohodové"
  • 2016 - "Jižní Čechy olympijské"
  • 2015 - "Jižní Čechy husitské"
  • 2014 - "Jižní Čechy aktivní"


  1. Jihočeský kraj. Jihočeský kraj [online]. [cit. 2020-05-05]. Dostupné online. (CZ) 
  2. ČECHY, Jižní. Jižní Čechy. www.jiznicechy.cz [online]. [cit. 2020-05-05]. Dostupné online. 
  3. Tématický rok | Jihočeská centrála cestovního ruchu. www.jccr.cz [online]. [cit. 2020-05-05]. Dostupné online.