Přeskočit na obsah

Wikipedie:Senioři píší Wikipedii/Jak založit kurz na Nástěnce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Co je Nástěnka?[editovat | editovat zdroj]

Nástěnka je kurzové rozhraní pro vzdělávací aktivity hnutí Wikimedia. Je to nástroj, který by měl všem organizátorům, lektorům či učitelům usnadnit organizaci kurzů a akcí a zároveň snadno vizualizovat výstupy jejich úsilí pomocí automaticky se generujících metrik. (Zde je přehled programů, které pomocí Nástěnky sleduje spolek Wikimedia ČR.)

Tento nástroj je vyvíjen globálně pod záštitou Wikimedia Foundation pro vzdělávací programy po celém světě.

(Pozor, Nástěnka nefunguje v Internet Exploreru; použijte jiný prohlížeč.)

Jak se zaregistrovat?[editovat | editovat zdroj]

  1. Zadejte do prohlížeče adresu: nastenka.wikimedia.cz
  2. Pokud máte účet na Wikipedii, přihlaste se pomocí svého již existujícího účtu pomocí tlačítka Přihlásit se účtem na Wikipedii (pokud náhodou ještě účet na Wikipedii nemáte, klikněte na Zaregistrovat se skrze Wikipedii).

Jak vytvořit kurz?[editovat | editovat zdroj]

Zakládání kurzu (výběr typu)
  1. Dostanete se na stránku pojmenovanou Moje nástěnka. Vpravo klikněte na Vytvořit nezávislý projekt.
  2. Objeví se stránka s výběrem tří typů projektů, ze kterých si jeden vyberte (viz obrázek). Pro seniorské kurzy používáme typ Basic Program. (Pozn.: pokud už jste v minulosti nějaký kurz na Nástěnce zakládali, po kliknutí na Vytvořit nezávislý projekt ještě dostanete na výběr, jestli chcete Vytvořit nový projekt – a pokračovat bodem 2 –, nebo Kopírovat předchozí projekt, což vám může ušetřit práci.)
  3. Zobrazí se okno Vytvořit nezávislý projekt, ve kterém vyplňte následující pole:
    • Název projektu: místo, pokročilost, termín, např. Praha podzim 2019 začátečníci
    • Instituce: název spolupracující instituce, kde se kurz koná, např. Městská knihovna Praha
    • Home Wiki: !POZOR! je třeba změnit na cs.wikipedia.org (nezadávejte cz.wikipedia.org, ale opravdu cs)
    • Tracked Wiki: není třeba doplňovat, sem se automaticky zkopíruje obsah předchozího pole (je možné sem přidat víc Wikipedií, pokud třeba někdo z účastníků chce psát na slovenskou či anglickou Wikipedii)
    • Popis projektu: Popište prosím, čím se budete v rámci předmětu zabývat. Začněte formulací v tomto stylu: „Kurz psaní Wikipedie pro seniory – pokročilé. Probíhá od 15. května 2020 do 19. června 2020 v pražské městské knihovně.“ Pokračovat můžete informacemi určenými pro vaše účastníky, např. obsah jednotlivých lekcí atd. (popis projektu budete moci upravovat a doplňovat i později).
    • Soukromý program: nezaškrtávejte
  4. Klikněte na Next a na další stránce vyplňte Zahájení sledované aktivity a Ukončení sledování aktivity. U seniorských kurzů je datum zahájení den první lekce, datum ukončení je stanoveno na 14 dní od poslední lekce (aby měli účastníci čas dodělat resty). Specifikovat čas začátku a konce události není nutné. Poté klikněte na Vytvořit můj projekt.
  5. Tím je kurz založen, ale ještě je třeba udělat několik věcí přes modré tlačítko Upravit podrobnosti:
    1. Dostanete se na stránku Podrobnosti. Sjeďte na konec stránky k sekci Programy, pomocí tlačítka plus vyplňte program Wikimedia ČR - Senioři a pomocí tlačítka minus odeberte program Miscellanea.
    2. V pravém sloupci máte také nepovinnou možnost zaškrtnout ano v políčku Online Volunteers enabled, tím se aktivuje možnost přizvat do kurzu online dobrovolníka (odkaz na wikipedistu, na kterého se můžete vy či účastníci obracet s dotazy; na seniorských kurzech spíše nevyužijeme, protože účastníci většinou s Nástěnkou nepracují). Pokud chcete nějakého dobrovolníka přidat, slouží k tomu tlačítko „plus“ vlevo nahoře u nápisu Online Volunteers.
    3. Také zaškrtněte ano v posledních třech políčkách (Assignment edits enabled, Wiki course page enabled a Enrollment edits enabled), tím se ve Wikipedii vytvoří zrcadlová stránka kurzu na Nástěnce (příklad), která je editována automaticky podle toho jak upravujete stránku kurzu na Nástěnce. Také díky tomu účastníci kurzu obdrží na svou uživatelskou i diskusní stránku šablonu s příslušností ke kurzu (příklad); příslušnost ke kurzu je vidět i na stránce Speciální:Příspěvky/JménoUživatele.
    4. Vpravo nahoře klikněte na Uložit.
  6. Přidání editorů (po první lekci)
    Po první lekci, kdy se dozvíte uživatelská jména účastníků, je nutné je do kurzu na nástěnku vložit. Otevřete si záložku Editoři a na stránce klikněte na modrou ikonu Přidat/Odebrat účastníky a vepište do kolonky Uživatelské jméno wikijména účastníků. Jména můžete přidat i hromadně kliknutím na Add multiple users at once. Přidané účastníky můžete odebrat kliknutím na ikonku „minus“ vedle jejich jména.

K čemu je to dobré?[editovat | editovat zdroj]

Lektor[editovat | editovat zdroj]

  • Díky automatickému přepisu některých akcí na Nástěnce do Wikipedie (založení kurzu (projektu) v programu Wikimedia ČR - senioři automaticky vytvoří vaším jménem stránku kurzu ve jmenném prostoru Wikipedie:Nástěnka/, stejně tak přidání jakéhokoli účastníka do kurzu vloží na jeho osobní a diskusní stránku rámeček s upozorněním, že tento uživatel je součástí kurzu (a odkaz na ten kurz); toto automatické editování vaším jménem lze při vytváření kurzu vypnout (možnost Editování Wikipedie povoleno: ane/ne + rozšířené možnosti pod tím)
  • V záložce Editoři má lektor kompletní přehled o všech zapsaných účastnících a jejich posledních editacích. Poslední editace konkrétního editora lze zobrazit kliknutím na šipečku na konci řádku, případně kliknutím na edits pod jménem editora (tím se dostanete přímo do Wikipedie). Po kliknutí přímo na jméno editotra si zobrazíte jeho profil na Nástěnce (příklad), kde je např. přehled o již absolvovaných kurzech, celkové statistiky apod.
  • V záložce Editoři může také vpravo nahoře kliknutím na tlačítko Přiřadit články účastníkům kurzu zadat konkrétní práci. Pokud tedy účastník v rámci kurzů zpracovává nějaký článek, může mu ho lektor přiřadit, aby v tom byl přehled.
  • Pokud v rámci kurzu účastníci nahrávají i fotografie, jejich přehled nalezne lektor v záložce Načtené soubory
  • V záložce Aktivita pak lektor najde poslední aktivitu účastníků kurzu. Aktivita je sledována ještě nějaký čas po skončení kurzu, poté už ne.
  • v záložce Články může lektor kliknutím na Přidat dostupný článek libovolně přidávat další články ke zpracování, které si účastníci kurzu mohou vybrat (na kurzech pro seniory, kde účastníci s Nástěnkou většinou nepracují, se to nevyužívá).
  • V záhlaví kurzu jsou přehledné statistiky o počtu editací, ovlivněných článků, nahraných fotek apod. V průběhu či po skončení kurzu lze podrobné statistiky stáhnout na hlavní stránce kurzu vpravo dole pomocí tlačítka Stáhnout statistiky.

Účastník kurzu[editovat | editovat zdroj]

  • účastníci seniorských kurzů s Nástěnkou přímo v kurzech nepracují, aby nebyli zbytečně zmateni další rozhraním
  • pokud ale dáte do popisu projektu (tlačítko Upravit popis na hlavní stránce kurzu) např. nějaké shrnutí z lekcí a užitečné odkazy, může pro něj být stránka kurzu (která se díky zrcadlení Nástěnky do Wikipedie objeví odkázaná na jeho diskusní a osobní stránce) místem, kde najde užitečné informace
  • může takto také mít přehled o dalších účastnících kurzu
  • případně si sám přiřadit článek (v kurzech pro seniory to ale není nutné, může to dělat spíš lektor sám pro sebe, ale může to účastníkům i ukázat)

V současné době na Nástěnce stále pracuje tým vývojářů, který se snaží ji uzpůsobovat potřebám uživatelů. Pokud byste tedy narazili na něco, co nefunguje či není nastaveno dle vašich představ, prosím, napište nám to na seniori@wikimedia.cz, případně napište dotaz přímo vývojářům na diskusní stránce k Nástěnce na Metě.

Omlouváme se také za mix českého a anglického jazyka. Nástěnka je tvořena v angličtině a v současné době nemáme dostatek dobrovolníků, kteří by nově přidané nástroje a popisky okamžitě přeložili. Věříme, že to pro vás nebude překážkou.