Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Běh na 800 metrů patří do programu mistrovství světa od prvního ročníku v roce 1983. Výkonnost vítězů se od prvních ročníků světového šampionátu drží na přibližně stejné úrovni.
Rok
Místo
Zlato
Výkon vítěze
Stříbro
Bronz
MS 1983
Helsinky
Willi Wülbeck
1:43,65
Rob Druppers
Joaquim Cruz
MS 1987
Řím
Billy Konchellah
1:43,06
Peter Elliott
José Luíz Barbosa
MS 1991
Tokio
Billy Konchellah
1:43,99
José Luíz Barbosa
Mark Everett
MS 1993
Stuttgart
Paul Ruto
1:44,71
Giuseppe D'Urso
Billy Konchellah
MS 1995
Göteborg
Wilson Kipketer
1:45,08
Arthémon Hatungimana
Vebjørn Rodal
MS 1997
Athény
Wilson Kipketer
1:43,38
Norberto Tellez
Rich Kenah
MS 1999
Sevilla
Wilson Kipketer
1:43,30
Hezekiél Sepeng
Djabir Said-Guerni
MS 2001
Edmonton
André Bucher
1:43,70
Wilfred Bungei
Paweł Czapiewski
MS 2003
Paříž
Djabir Said-Guerni
1:44,81
Jurij Borzakovskij
Mbulaeni Mulaudzi
MS 2005
Helsinky
Rašíd Ramzí
1:44,24
Jurij Borzakovskij
William Yiampoy
MS 2007
Ósaka
Alfred Kirwa Yego
1:47,09
Gary Reed
Jurij Borzakovskij
MS 2009
Berlín
Mbulaeni Mulaudzi
1:45,30
Alfred Kirwa Yego
Yusuf Saad Kamel
MS 2011
Tegu
David Lekuta Rudisha
1:43,91
Abubaker Kaki
Jurij Borzakovskij
MS 2013
Moskva
Mohammed Aman
1:43,31
Nick Symmonds
Ayanleh Souleiman
MS 2015
Peking
David Lekuta Rudisha
1:45,84
Adam Kszczot
Amel Tuka
MS 2017
Londýn
Pierre-Ambroise Bosse
1:44,67
Adam Kszczot
Kipyegon Bett
MS 2019
Dauhá
Donavan Brazier
1:42,34 – RMS
Amel Tuka
Ferguson Cheruiyot Rotich
MS 2022
Eugene
Emmanuel Korir
1:43,71
Djamel Sedjati
Marco Arop
MS 2023
Budapešť
Marco Arop
1:44,24
Emmanuel Wanyonyi
Ben Pattison
Rok
Místo
Zlato
Výkon vítěze
Stříbro
Bronz
MS 1983
Helsinky
Jarmila Kratochvílová
1:54,68 – RMS
Ljubov Gurinová
Jekatěrina Podkopajevová
MS 1987
Řím
Sigrun Wodarsová
1:55,26
Christine Wachtelová
Ljubov Gurinová
MS 1991
Tokio
Lilija Nurutdinovová
1:57,50
Ana Fidelia Quirotová
Ella Kovacsová
MS 1993
Stuttgart
Maria Mutolaová
1:55,43
Ljubov Gurinová
Ella Kovacsová
MS 1995
Göteborg
Ana Fidelia Quirotová
1:56,11
Letitia Vriesdeová
Kelly Holmesová
MS 1997
Athény
Ana Fidelia Quirotová
1:57,14
Jelena Afanasjevová
Maria Mutolaová
MS 1999
Sevilla
Ludmila Formanová
1:56,68
Maria Mutolaová
Světlana Mastěrkovová
MS 2001
Edmonton
Maria Mutolaová
1:57,17
Stephanie Grafová
Letitia Vriesdeová
MS 2003
Paříž
Maria Mutolaová
1:59,89
Kelly Holmesová
Natalja Chruščelevová
MS 2005
Helsinky
Zulia Calatayudová
1:58,82
Hasna Benhassi
Taťjana Andrianovová
MS 2007
Ósaka
Janeth Jepkosgei
1:56,04
Hasna Benhassi
Mayte Martínezová
MS 2009
Berlín
Caster Semenyaová
1:55,45
Janeth Jepkosgeiová
Jennifer Meadowsová
MS 2011
Tegu
Caster Semenyaová
1:56,35
Janeth Jepkosgeiová
Alysia Montaño
MS 2013
Moskva
Eunice Jepkoech Sumová
1:57,38
Brenda Martinezová
Alysia Montaño
MS 2015
Peking
Maryna Arzamasavová
1:58,03
Melissa Bishopová
Eunice Jepkoech Sumová
MS 2017
Londýn
Caster Semenyaová
1:55,16
Francine Niyonsabaová
Ajee Wilsonová
MS 2019
Dauhá
Halimah Nakaayiová
1:58,04
Raevyn Rogersová
Ajee Wilsonová
MS 2022
Eugene
Athing Mu
1:56.30
Keely Hodgkinsonová
Mary Moraaová
MS 2023
Budapešť
Mary Moraaová
1:56.03
Keely Hodgkinsonová
Athing Mu
Atletika Sprinty Překážky Střední tratě Dlouhé tratě Štafety Sportovní chůze Vrhy a hody Skoky Víceboje