Q Public License

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Q Public License (QPL) je necopyleftová licence vytvořená společností Trolltech pro svobodné vydání toolkitu a frameworku Qt. Pro Qt byla používána do verze 3.0, zatímco verze 4.0 byla vydána pod licencí GNU General Public License (GPL) verze 2 Nadace pro svobodný software (FSF).

QPL nevyhovuje podmínkám Debian Free Software Guidelines,[1] které používá několik Linuxových distribucí, i když splňuje podmínky definice svobodného softwaru nadace FSF; je však nekompatibilní s licencí GPL,[2] což znamená, že produkty odvozené z kód pod GPL i QPL nelze dále šířit.

Historie[editovat | editovat zdroj]

KDE, desktopové prostředí pro Linux, je založeno na Qt. Licence QPL se vztahovala pouze na bezplatnou verzi Qt s otevřeným zdrojovým kódem; komerční verze, která je funkčně rovnocenná, podléhá licenci pay-per-use a nemohla být volně šířena. Nadace pro svobodný software a autoři licence GPL vznesli námitky proti použití licence QPL, protože se jednalo o necopyleftovou licenci nekompatibilní s licencí GPL.[2] S rostoucí popularitou prostředí KDE komunita svobodného softwaru naléhala na společnost Trolltech, aby Qt licencovala pod licencí GPL a zajistila tak, že zůstane navždy svobodným softwarem a budou jej moci používat a rozvíjet komerční třetí strany. Společnost Trolltech pod tlakem nakonec svobodnou verzi Qt 2.2 vydala pod dvojí licencí GPL a QPL.[3]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Mezi další projekty, které převzaly Q Public License, někdy se změnou doložky o volbě jurisdikce, patří:

  • LibreSource je univerzální platforma pro spolupráci poskytovaná společností artenum určená pro společný vývoj softwaru
  • Jpgraph je nástroj pro generování grafů napsaný v PHP, který dynamicky vytváří grafy a digramy jako obrazové soubory pro prezentace na webových stránkách.
  • Emulátor Hercules, softwarová implementace architektury sálových počítačů System/370, ESA/390 a z/Architecture. 1. ledna 2024 Jay Maynard ohlásil návrh na změnu licence emulátoru Hercules pod Licence MIT od 1. července 2024,[4] ale tento návrh byl zamítnut, protože neměl jednomyslný souhlas všech držitelů autorských práv.
  • Grafický editor Tgif přešel z nekomerční licence na Q Public License.

Mezi projekty, které používaly Q Public License patří:

Projekt Debian odmítá software pokrytý výhradně licencí QPL[1] (který není duálně licencovaný s jinou licencí podobnou GPL) kvůli:

Dodržování[editovat | editovat zdroj]

Všechny právní spory o licenci mají být mimosoudně vypořádány v norském Oslo,[6] ale licence QPL nebyla nikdy právně napadena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Q Public License na anglické Wikipedii.

  1. a b Re: Bug#251983: libcwd: QPL license is non-free; package should not be in main [online]. 2004-06-08. Dostupné online. 
  2. a b Various Licenses and Comments about Them [online]. GNU Project. Dostupné online. 
  3. REICHARD, Kevin. Trolltech to Release Qt Under GPL [online]. LinuxPlanet, 2000-09-04 [cit. 2018-10-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-03-24. 
  4. Relicensing Hercules [online]. 2024-01-01. Dostupné online. 
  5. OCaml 4.03 Release Notes [online]. Dostupné online. 
  6. , 1999. The Q Public License Version (QPL-1.0) [online]. Trolltech, 1999 [cit. 2018-10-27]. Spory budou mimosoudně vypořádány soudem města Oslo.. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]