Přeskočit na obsah

Diskuse:Střední skupina vojsk

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Udělal jsem úpravy ve větě o raketách : 1) Smazal jsem "a 54 OZ z toho 12 185. raketová brigáda Turnov, 18 442. raketová brigáda Hvězdov a 24 OZ s 39". Promiňte, ale tady by opravdu chtělo rozvést, co to znamená, Wikipedie je pro lidi :) 2) Pověsti o raketách SS 20 na našem území se periodicky vracejí, nikdy jsem ale neviděl příliš přesvědčivý zdroj, včetně zde uváděného. Není divu, tyto strategické údaje vojáci do novin asi nikdy psát nebudou. Upravil jsem tedy na opatrnější formulaci. Rudolph 23. 1. 2011, 15:24 (UTC)

úsilí Michala Kocába[editovat zdroj]

...Po Sametové revoluci byla díky úsilí Michala Kocába jako předsedy parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa uzavřena československo-sovětská dohoda o odchodu Sovětské armády z Československa...

Toto je nejen POV ale i vyložená nepravda. Dohodu mezi vládou ČSFR a SSSR o odchodu sovětských vojsk z ČSFR podepsali 26.2.1990 v Moskvě Dientsbier a Ševarnadze. Parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z ČSFR byla ustavena usnesením FS ČSFR až 28.3.1990 na návrh poslanců Soldáta, Kocába, Brodského a Sychry. V komisi byli z dnes známých jmen třeba Vlasta Parkanová nebo Martin Bursík. Komise neměla určeného oficiálně žádného vůdce, Kocáb se jaksi do čela protlačil, neobdržela prakticky žádné pravomoce, krom dozorování a vznášení podnětů. Protokol o ukončení odsunu sovětských vojsk také 25.6.1991 nepodepisoval žádný Kocáb nebo někdo z parlamentní komise ale generálporučík Rudolf Ducháček (za SSSR generálplukovník Eduard Vorobjov). Kocábovo fantazírování, jak Ducháček s Naďovičem parírovali, kdykoliv po nich něco chtěl, je nutno přičíst jeho přepjatému slavomamu. Na běh událostí měl vliv naprosto nulový. Barbatus 6. 7. 2011, 19:04 (UTC)